top of page

Módszertani füzet

A kiadvány célja

Játék közben a gyermek tanul szociális szerepet, érzelmet, motívumokat, beállítódást, tanulja a környezet személyi és tárgyi világának elsajátítását. A játékszituációk kommunikációra ösztönöznek. A gyermek jó utánzókészségére, az állandó szülői/pedagógusi elismerésre támaszkodva lehet a kívánt eredményt elérni. (ROSTA KATALIN, 2005)

 

Az Árgyélusfa meseállatai a képzelőerő fejlődésén keresztül kívánják a szociális szabályokat kitisztítani a leegyszerűsített, alapjaira lebontott mintákon keresztül. A szociális szabályok, minták, úgy, mint például "a boltban, vásárláskor várakozunk a sorban", az emlékezet fejlesztésével valósulnak meg játék keretein belül. A szociális beilleszkedés szabályai alapvetően többszörös ismétlésen keresztül épülnek be ép gyermek esetében is. Értelmi sérülés esetében a szabályok ismétlésének száma fokozottabb figyelmet kíván, és amennyiben erre van lehetősége az értelmi sérült gyermeket nevelő családoknak, abban az esetben úgy hisszük az Árgyélusfa eszközeivel lehetőség nyílik otthoni környezetben is a szociális szabályok gyakorlására, játékos környezetben.

 

A játékok felépítése segítségül szolgál a különböző részterületek fejlesztésére úgy, mint a memória, téri tájékozódás, rész-egész viszonyok, nagyságdifferenciálás, analízis-szintézis. Az részképességek minél korábban történő fejlesztése a mai világban elengedhetetlennek mondható. Pozitív és örömteli élményként a részképességek fejlesztésének életünkre vetülő hatása is kedvezően alakul.

 

A kis- és gyermekkori játszás a megfelelő eszköz az első kedves élmények megszerzéséhez. Ezekben az életszakaszokban az ember úgy tanul, hogy játszik, és ez a természet adta tanulási mód az alapja minden készségünk és képességünk elsajátításának is. A játékleírások hűen tükrözik a játékos fejlesztés szemléletét, a módszertani füzet így egyszerre szól a szülőknek és pedagógusoknak.

 

A módszertani füzet megszületésének indoka, hogy a könyvpiacon nem lehet olyan sok fejlesztőkönyvet kapni, ami egyszerre szól a szülőnek és pedagógusoknak, a fejlesztési lehetőség azon formájával, hogy a gyakorlatban és mindennap használható játékleírásokat adjon a részképességek fejlesztéséről.

Árgyélusfa

bottom of page